fbpx

Лікування чоловічого безпліддя

Протягом довгого часу вважали, що безпліддя – це переважно жіноче захворювання. Однак сьогодні доведено, що випадки виникнення безпліддя у чоловіків і жінок приблизно однакові. За статистикою, в Україні нараховується близько 1 мільйона безплідних пар і в 30-40% випадків причиною безпліддя є саме чоловічий фактор. Репродуктивна здатність чоловіка залежить від якості й кількості сперми. Здатність сперми до запліднення характеризує кількість сперматозоїдів у 1 мл сперми, що в нормі складає 60-120 млн. З моменту коли настає статеве дозрівання й до самої смерті чоловічий організм безперервно виробляє сперматозоїди (більш ніж 1000 на хвилину). На жаль, існує більша кількість захворювань і факторів, що викликають порушення в цьому процесі.

Якщо впродовж 12 місяців незахищеного статевого життя в подружжя репродуктивного віку не настала вагітність, необхідно обом звернутися до спеціаліста. Чоловік повинен звернутися до андролога, який збере анамнез (дитячі й урогенітальні захворювання, хірургічні втручання, різноманітні інтоксикації і професійні шкідливості), проведе огляд і призначить лабораторні дослідження, на основі яких можна буде визначити наявність і характер чоловічого безпліддя. Обов’язково проводять спермограму.

За результатами обстеження можуть бути поставлені різні діагнози:

  • Олігозооспермія- концентрація сперматозоїдів нижче нормативного значення (20 млн на 1 мл сперми)
  • Астенозооспермія – зниження нормальної рухомості сперматозоїдів у сім’яній рідині
  • Тератозооспермія – у сім’яній рідині виявлена низька кількість (менше 50%) сперматозоїдів з нормальною формою головки і хвоста.
  • Азооспермія – відсутність сперматозоїдів в еякуляті

У медицині виокремлюють три види чоловічого безпліддя:

Секреторне безпліддя. Найбільш поширений вид чоловічого безпліддя, порушення нормального функціонування яєчок (знижується якість, кількість і рухливість сперматозоїдів). Розвиток секреторного чоловічого безпліддя спричиняє ряд захворювань: варикоцеле, водянка яєчка, пахова грижа, крипторхізм (коли яєчко знаходиться поза мошонкою), епідемічний паротит (або свинка), а також сифіліс і туберкульоз. Своєчасне та належне лікування цих захворювань може знизити ризик чоловічого безпліддя.

Обтураційне безпліддя – неможливість просування сперматозоїдів сім’явиносними протоками. Непрохідність може бути з одного боку або з обох. Лікування такої форми чоловічого безпліддя включає хірургічне втручання. Причини обтураційного чоловічого безпліддя: вроджена патологія, результат травм або наслідки таких захворювань як епідидиміт (запалення придатка сім’яника), сифіліс, туберкульоз. Також досить поширеною причиною непрохідності проток є кісти, пухлини або рубці, що залишилися після перенесених операцій.

Імунологічне безпліддя характеризується утворенням в організмі чоловіка антиспермальних антитіл, які спричиняють порушення нормального сперматогенезу, а також перешкоджають нормальному заплідненню яйцеклітини. Такі антитіла частіше за все утворюються внаслідок травм яєчок, крім того, вплинути на їх утворення можуть також різноманітні урогенітальні інфекції – хламідії, мікоплазми та інші.

Методи лікування чоловічого безпліддя

У більшості випадків (до 95%) лікування чоловічого безпліддя проходить успішно.

Залежно від видів і причин захворювань застосовуються різні методи. В деяких випадках достатньо змінити спосіб життя й відмовитися від шкідливих звичок. Але буває й так, що зачаття можливе тільки в циклах ЕКЗ із застосуванням сучасних методів запліднення ICSI, IMSI, PICSI. За умов деяких порушень отримати сперматозоїди для ЕКЗ вдається лише через біопсію яєчка (TESA). Розібратися із проблемою та призначити ефективне лікування допоможе досвідчений уролог-андролог.

Лікування включає три основних етапи:

  • Виявлення причин, тобто обстеження й діагностування.
  • Лікування захворювань й усунення факторів, що пригнічують сперматогенез: від терапії інфекційних захворювань, до хірургічного усунення патологій.
  • Стимуляція сперматогенезу й/або отримання сперматозоїдів гарної якості.

Основні методи лікування чоловічого безпліддя це:

Гормональна терапія. Приймати спеціальні біологічно активні препарати потрібно в разі порушеного сперматогенезу (зниження рухливості і кількості сперматозоїдів у сім’яній рідині). Терапія може застосовуватися як самостійне лікування, але частіше призначається в межах комплексного лікування. Гормональна терапія триває зазвичай не менше ніж 9 місяців з регулярним контролем у лікаря. Вибір гормональних препаратів залежить від типу патології. Тільки лікар може призначати гормональні препарати, основуючись на результатах аналізів. Він же призначає дозування, необхідне кожному пацієнту.

Стимуляція сперматогенезу. Тимчасового покращення якості сперми досягають вживанням медикаментів. Для стимуляції сперматогенезу можуть призначити гормональні препарати й вітаміни, які позитивно впливають на вироблення сперматозоїдів. Залежно від індивідуальних особливостей пацієнта та показників спеціаліст вибирає препарат. Стимуляцію можуть призначити для природного зачаття, а також для отримання сперми для екстракорпорального запліднення або штучної інсемінації. Після інсемінації якість сперми покращується на 30-40%.

TESA/TESE. За відсутності в еякуляті нормальних сперматозоїдів отримати їх можливо за допомогою біопсії яєчка. Отримані сперматозоїди використовуються для екстракорпорального запліднення або штучної інсемінації. Біопсія яєчка проводиться двома методами:

ТЕSА – пункційний метод біопсії, менш інвазивний спосіб отримання сперматозоїдів.

ТЕSЕ – мікрохірургічна мікрофокальна біопсія яєчка, під час якої забирають більшу (порівняно з ТЕSА) кількість тестикулярної тканини.

Обидві процедури проводять під внутрішньовенним наркозом.

Також існують деякі захворювання, за умови яких отримати нормальні сперматозоїди не вдається. У такому випадку пара може скористатися донорською спермою.

У висновку варто відзначити, що нормальна сексуальна функція чоловіка не гарантує відсутності репродуктивних проблем. Тільки на основі повного обстеження обох партнерів кваліфікований спеціаліст може достовірно визначити причину безпліддя пари. Звертайтеся в Клініку репродуктивної медицини імені академіка В.І. Грищенка і вам обов’язково допоможуть стати щасливими батьками!