fbpx

Про екстракорпоральне запліднення в Полтаві репродуктолог Рослякова Наталя Олександрівна

02.06.2021

 

Екстракорпоральне запліднення або ЕКЗ, як кажуть в народі, – це запліднення в пробірці. Це процес запліднення, що відбувається поза організмом жінки. 30 років вже виповнилося нашій Клініці цього року. Це перша в Україні клініка ЕКЗ. Вона існує з 1991 року, тобто коли було зроблено перше ЕКЗ в Україні та країнах СНД, і народилася дівчинка Катя. Нещодавно виповнилося 30 років цій дівчинці, і в неї є свої діти вже. Це звичайні діти. За допомогою репродуктивних технологій народилося вже більше 32 000 дітей.


Поширити у соц мережах:


Кому потрібно замислитися про те, що вже час йти до репродуктолога? Парам до 35 років, що не можуть завагітніти протягом року, та парам 35 +, що не вагітніють протягом 6 місяців, потрібно не відкладати візит і звернутися до репродуктолога. Адже біологічний годинник жінки дуже залежить від віку. На жаль, у 35 років відбувається зменшення кількості яйцеклітин. В абсолютно здорової жінки, у якої не було операцій, ніяких серйозних гінекологічних проблем, у 35 років кількість яйцеклітин зменшується на 50%. Так створено природою в жіночому організмі. Тобто, якщо в чоловіка це трішечки пізніше відбувається, він може бути батьком і в 40 років, і в 50 років, якщо у нього все в порядку зі сперматогенезом, то у жінок цей годинник тікає швидше. Варто замислитися, якщо не настала вагітність протягом 12 місяців незахищеного статевого життя з частотою 2-3 рази на тиждень у пари до 35 років, то треба йти до репродуктолога. І причину потрібно вже обговорювати з репродуктологом на етапі обстеження.

Для того щоб з’ясувати, які причини того, що вагітність не настає? Чим ми можемо допомогти на етапі підготовки до вагітності? Або ж, якщо настання вагітності в природних умовах для цієї пари неможливе, а потрібно використовувати тільки допоміжні репродуктивні технології, тобто ЕКЗ. Зробити висновок можна тільки зробивши всі обстеження: гормональний фон жінки, аналізи на гормони, які здають двічі в менструальний цикл – це 2-5 день менструального циклу і 19- 22 день. Включено також обстеження на інфекції, що беруть з крові. Перевіряють на токсоплазмоз, краснуху, герпес, цитомегаловірус, мазки на інфекції і проводять додаткові методи УЗД: УЗД органів малого таза, щитоподібної залози, молочних залоз. Дуже важливий момент, що чоловіка перевіряють на відсутність факторів чоловічого безпліддя.Для розуміння того, чи все гаразд у чоловіка потрібен аналіз спермограми з MAR- тестом. Що таке МAR-тест? Це аналіз для виключення чоловічого імунологічного безпліддя, тобто вироблення антиспермальних антитіл. Цей аналіз проводять у нас так само, як і андрологічну спермограму. Якщо є імунологічний чоловічий фактор безпліддя, то всі лікувальні заходи, на жаль, не ефективні. Тільки екстракорпоральне запліднення дасть можливість такій парі отримати довгоочікувану вагітність.

Є деякі фактори, що однозначно не піддаються корекції. Наприклад, якщо у жінки відсутні або непрохідні маткові труби. Це пряме показання для екстракорпорального запліднення, бо запліднення в нормі (зараз трохи анатомії) відбувається в трубі. Виходить яйцеклітина, потрапляє в трубу, сперматозоїди під час статевого акту потрапляють у статеві шляхи жінки, вони біжать, дістаються порожнини матки, потрапляють у трубу, і тут настає зустріч сперматозоїда і яйцеклітини. Запліднення [відбувається], і потім яйцеклітина запліднена потрапляє в порожнину матки і настає вагітність. Вона знаходить собі місце, імплантується, і розвивається ембріон, розвивається вагітність. Так відбувається в нормі. Тобто, якщо труба з якоїсь причини непрохідна, це можуть бути: запальні процеси, операції (видалена труба), або вона закручена, довга і неможливий нормальний процес запліднення, то це пряме показання для екстракорпорального запліднення. Фізіологічним способом вагітність наступити не може. Або ж, якщо ми говоримо, що є чоловічий фактор безпліддя, тобто сперматозоїдів невелика кількість або вони слабо рухливі, вони не можуть добігти, не може утворитися їх певна кількість для того, щоб настало запліднення, то в процесі ЕКЗ ми теж обходимо цей фактор. Тому що в процесі екстракорпорального запліднення, в ембріолабораторії, [сперматозоїд] уводять за допомогою інтроцитоплазматичного введення. Його вводять в яйцеклітину і він її точно запліднює. Тобто, таким чином ми «обманюємо» природу у разі такої проблеми чоловічого безпліддя. І далі в ембріолабораторії відбувається розвиток ембріонів. Перший день, другий, третій, четвертий і на п’ятий день ембріон може бути перенесений в порожнину матки.

Є можливість у нашій Клініці проводити преімплантаційне генетичне тестування. Що це таке? Це перевірка хромосомного набору ембріона. Якщо у нього є якась генетична мутація, що сталася в процесі його формування або він носій якогось гену мутації, то цей ембріон не можна переносити в порожнину матки, це буде свідомо хвора дитина. Це можна зробити в нашій Клініці за допомогою методу NGS – секвенування майбутнього покоління. Беруть з поверхні цього ембріона дві клітини, сам ембріон не чіпають. Ці клітини несуть такий хромосомний набір, як і сам ембріон. І набір його хромосом перевіряють на всі 23 пари хромосом, і статеві зокрема. Ми тоді знаємо, у нас буде генетично така відповідь: ембріон номер один – несе нормальний чоловічий каріотип, збалансований – можна переносити, ембріон номер два – несе нормально збалансований жіночий каріотип, можна переносити, (якщо хочуть дівчинку). Ембріон номер три, наприклад – не можна переносити, там є якась мутація за певною хромосомою. Тобто ми розуміємо, що цей ембріон не готовий до перенесення.  І тоді цей ембріон, перевірений і протестований, через тоненький катетер переносять ​​в живильне середовище, у порожнину матки. Він собі знаходить місце і далі розвивається як фізіологічна вагітність. Так відбувається в протоколі ЕКЗ. Ми можемо обійти фактори чоловічого і жіночого безпліддя, якщо немає маткових труб, або, якщо не дозріває яйцеклітина, наприклад.

Найчастіше нашими пацієнтами є жінки з синдромом полікістозних яєчників. Це  дуже поширений синдром, дуже різноманітний. Він призводить до безпліддя, тому що не відбувається дозрівання яйцеклітини. Тобто в протоколі ЕКЗ це дуже гарні пацієнти, адже у них все добре, є багато яйцеклітин, але вони не дозрівають, не відбувається овуляція. А під дією цих препаратів для стимуляції, у них багато яйцеклітин дозрівають, потім багато можливостей для вагітності. Усе добре виходить, і бажана вагітність настає в процесі проходження протоколу екстракорпорального запліднення.

Наша Клініка для Полтави це «ноу-хау». Уперше ми відкрилися і проводимо екстракорпоральне запліднення. Ми проводимо повний спектр обстежень, всі необхідні аналізи для пар з безпліддям: кров, узд, спермограма з MAR-тестом. Ми обстежуємо таку пару, готуємо і проводимо етап стимуляції. Уведення медикаментів з постійним моніторингом на УЗД того, як ростуть яйцеклітини. Коли вони вже дозріли, така жінка повинна поїхати в Клініку в Харків для забору яйцеклітин, бо ця процедура болісна, проводять її з використанням внутрішньовенного знеболення, і там де є ембріолабораторія. Тому що отримані за допомогою пункції яйцеклітини відразу передають ембріологам. І в той же момент відбувається процес запліднення і ембріони далі ростуть в лабораторії. І коли ембріон доріс, ми можемо його переносити, вона їде на другий день у Харків і проводять цю процедуру перенесення ембріонів в порожнину матки. А далі ми ведемо, спостерігаємо, оглядаємо, допомагаємо далі виношувати вагітність.

Багато пацієнток часто запитають: «Чи наберу я вагу? А як зміниться моя зовнішність, якщо я пройду цю процедуру?»  Повинна розвіяти цей міф – вага не збільшиться у такої жінки, адже вводяться препарати, які є в жіночому організмі, просто їх уводять в більшому дозуванні для того, щоб виростити максимальну кількість фолікулів і яйцеклітин, які ми можемо отримати для процедури ЕКЗ. Ще таке питання: «Чи знижується кількість в яєчниках яйцеклітин після проходження ЕКЗ?» Це теж міф. Адже з народження у дівчинки в яєчниках закладено близько півтора мільйонів яйцеклітин в нормі, і потім коли відновлюється менструальна функція, з 12-14 років, відбувається овуляція. Відповідно на кожен овуляторний менструальний цикл витрачається в середньому десь 20 – 40тис. яйцеклітин. Тобто вони ростуть до п’ятого дня, потім обирають фолікул. Як відбувається вибір лідера, як вони домовляються, що один починає рости, досі немає точного розуміння. Ці інші яйцеклітини, вони вже ніколи яєчниками використані не будуть. Один фолікул росте, і дозріває одна яйцеклітина в нормі у жінки в фізіологічному процесі життєвому, а всі інші – гинуть, і вони вже ніколи не дозріють. Виходить, коли ми проводимо процедуру ЕКЗ, вводимо ці препарати фолікулостимулювального гормону, він і так виділяється в організмі. Просто ми вводимо велике дозування і змушуємо ті, які не росли, вирости. Ми візьмемо їх потім, коли вони дозріють. Ці фолікули все одно загинули б. Не витрачаються яйцеклітини, вони залишаються, і не виснажуються яєчники в процесі стимуляції. Це міфи! І я думаю, що ці страхи треба обговорювати, розповідати на прийомі.

Клініка ЕКЗ (ЕКО) в Полтаві – Клініка академіка Грищенка:

5.07.2024 прямий ефір: ЕКЗ з донорськими яйцеклітинами
03.07.2024
5.07.2024 на платформі FACEBOOK відбудеться прямий ефір лікарів Кисельової М.М. і Кравчук І.І. ...
Читати повністю
Консультація репродуктолога Луцької Л.І. в Харкові
03.07.2024
  У нас для вас чудова новина! Для команди Клініки академіка Грищенка важливо бути там, ...
Читати повністю
Онлайн знайомство з Вінницькою філією
30.04.2024
30.04 о 15:30 відбудеться онлайн трансляція в Facebook “Знайомство із Вінницькою ...
Читати повністю

Записатися на прийом

    «Перше знайомство з репродуктологом»

    Консультація гінеколога-репродуктолога, УЗД органів малого таза (фолікулометрія, оцінка стану ендометрія)

    Поля, позначені зірочкою, обов'язкові для заповнення

    Натиснувши кнопку «Записатися», я даю згоду на обробку персональних даних