fbpx

Яйцеклітина: що це, скільки коштує в Україні та чому

25.02.2024

Жіноча яйцеклітина – це запорука початку нового життя і продовження роду людського.

У цій статті ми відповімо на найпопулярніші запитання, що стосуються яйцеклітини. Ці питання задають нам пацієнтки та підписники Клініки академіка Грищенка. Турбуючись про кожну жінку, яка з нами взаємодіє, відповідаємо на ваші запитання.

Що таке яйцеклітина

Яйцеклітина – це жіноча статева клітина, характерна для живих організмів з оогамією.

Оогамія – це статевий процес, при якому жіноча статева клітина є великою і нерухомою, а чоловіча зазвичай маленькою і рухливою.

Яйцеклітини утворюються в процесі оогенезу, проходячи через періоди розмноження, зростання та дозрівання. Попередники яйцеклітини, потрапивши в зачаток яєчника, починають ділитися. Період розмноження попередників яйцеклітини у ссавців, зокрема і у людини, відбувається лише на стадії ембріонального розвитку.

У період зростання відбувається збільшення розмірів клітини, головним чином за рахунок цитоплазми, закладається жовток. При дозріванні клітина ділиться редукційним шляхом (мейоз), і в результаті утворюється яйцеклітина, яка має одиничний набір хромосом.

При подальшому заплідненні відбувається злиття чоловічої і жіночої клітин, кожна з яких має одиничний набір хромосом, і утворюється диплоїдна зигота з повним набором хромосом. З зиготи розвивається новий організм, отримавший по пів генетичної інформації від кожного з батьків.

Чому потрібен донор яйцеклітини

Сьогодні програма донорства яйцеклітини в Україні – це один із найбільш ефективних та популярних методів допоміжних репродуктивних технологій (ДРТ).

До цього метода звертаються у тих випадках, коли яєчники жінки з різних причин не продукують якісні яйцеклітини. Основною причиною цього може бути недостатня активність щитоподібної залози або гіпофіза, який виробляє тропні гормони, що стимулюють яєчник.

Також яйцеклітина не дозріває правильно при підвищеному рівні чоловічих статевих гормонів або пролактину. Зазвичай подібні ендокринні порушення можна запідозрити за порушенням менструального циклу. У жінок місячні приходять нерегулярно, можуть бути мінімальними або навпаки.

Також процес виходу яйцеклітини з фолікула можуть порушувати деякі лікарські препарати, які відкладають настання овуляції або взагалі блокують її.

До використання донорської яйцеклітини звертаються також у випадках багаторазових неуспішних спроб запліднення або коли є ризик розвитку спадкової патології.

Ціна яйцеклітини на продаж

Ціна яйцеклітини в Україні може варіюватися залежно від регіону. Компенсація за витрачений час донору ооцитів становить 25 000-35 000 грн. Зверніть увагу: ціна яйцеклітки в Клініці академіка Грищенка є індивідуальною для кожного окремого донора:

Скільки коштує купити яйцеклітину

Послуга Вартість
Консультація з вибору донора з використанням розширеної інформації про донорів (у випадку покупки донорського зразка)

безкоштовно

Донорська яйцеклітина. Вартість 1 клітки.

індивідуальна

Для того, щоб отримати точну вартість покупки яйцеклітки, зверніться в Клініку академіка Грищенка.

Ціна яйцеклітини: від чого залежить

Високі витрати, пов’язані з донорством яйцеклітин, в основному обумовлені складним процесом, який включає в себе суперовуляцію у донорів. Технології, що використовуються для стимуляції суперовуляції та наступного заморожування яйцеклітин, є витратними.

Фактори, що впливають на вартість донорських яйцекліток:

 1.    Вартість медикаментів для стимуляції суперовуляції.
 2.    Гонорар для донора яйцекліток.
 3.    Витрати на медичні процедури з добування та заморожування яйцеклітин.
 4.    Лабораторні дослідження та аналізи для оцінки якості та підготовки яйцеклітин до заморожування.
 5.    Зберігання та обслуговування заморожених яйцеклітин у спеціалізованих банках.

Сам процес отримання та збереження яйцеклітин суттєво більш працезатратний порівняно з аналогічними процедурами для чоловічих донорів і займає значну кількість часу.

Порівняння процесів донорства яйцеклітин та сперми
Параметр Яйцеклітини Сперма
Складність процедури Висока Низька
Витрати Високі Низькі
Час Значний Відносно невеликий
Зберігання Потрібне заморожування Заморожування не потрібне
Кількість Обмежена Більш доступна
Відбір матеріалу Вимагає оцінки запасу яйцекліток Може бути проведений відносно легко
Успішність процедури Залежить від якості яйцекліток та їх виживаності при розморожуванні Більш передбачувана і стабільна

Для полегшення процесу збереження яйцеклітин їх зазвичай заморожують по 3-4 штуки в одному контейнері кріосолюміни. Це обумовлено тим, що під час розморожування відновлюється лише приблизно 80-90% яйцеклітин, і для успішного отримання якісного ембріона чотири яйцеклітини зазвичай достатньо. Обмежений запас яйцеклітин у жінок також впливає на обмежену кількість донорського матеріалу, оскільки від кожного донора можна отримати лише певну кількість зрілих і здорових кліток.

Скільки часу живе яйцеклітина після овуляції

Після виходу з яєчника яйцеклітина залишається придатною для оплодотворення в середньому від 12 до 24 годин. Якщо протягом цього періоду чоловічі статеві клітини не змогли дістатися до маткової труби та злитися з яйцеклітиною, вона потрапляє в порожнину матки і руйнується, а її залишки виводяться з організму разом із менструальними виділеннями.

За скільки часу яйцеклітина дістається до матки

Оплодотворена яйцеклітина “шукає” відповідне місце, після чого прикріплюється до волосків стінки матки протягом 3-7 днів.

Чому яйцеклітина може не оплодотворитися

У процесі оплодотворення яйцеклітин може виникнути ряд проблем, що призводять до неудачного результату з різних причин.

Причини неуспішного оплодотворення яйцеклітин:

 1.    Дефекти хромосом, що виникають під час дозрівання яйцеклітини.
 2.    Третинні яйцеклітини, які піддаються атрезії.
 3.    Дефекти оболонки (zona pellucida) яйцеклітини.
 4.    Генетична несумісність із сперматозоїдами конкретного партнера.
 5.    Хромосомні поломки в генетичному матеріалі батьків.
 6.    Низька якість сперматозоїда, включаючи його морфологію.

Під час дозрівання кожної яйцеклітини вона проходить через стадії хромосомного поділу, під час яких можуть виникати дефекти хромосом. Ці дефекти можуть призвести до того, що ембріон стає неспроможним до подальшого розвитку.

Деякі яйцеклітини в організмі жінки можуть бути третинними і потенційно не мати шансів розвинутися в ембріон через атрезію, при якій цитоплазма яйцеклітини може бути нефункціональною.

Однак деякі яйцеклітини можуть містити нормальну цитоплазму, але мати дефекти в оболонці (zona pellucida), що може призвести до їх неправильного росту або загибелі.

Ще однією причиною неуспішного оплодотворення є неможливість ДНК сперматозоїда розконденсуватися. Це означає, що генетичний матеріал в головці сперматозоїда залишається заблокованим, що може призвести до неуспішного або аномального оплодотворення. Крім того, хромосомні поломки в генетичному матеріалі батьків також можуть впливати на утворення ембріона.

Якість сперматозоїда також відіграє значну роль у оплодотворенні, оскільки воно залежить від функціональності сперматозоїда. Навіть при використанні методу ICSI, де сперматозоїд вводиться безпосередньо в яйцеклітину, низька якість сперматозоїда може стати причиною неуспіху процесу оплодотворення.

Таблиця: Фактори, що впливають на можливість оплодотворення яйцеклітин
Фактор Вплив
Дефекти хромосом Призводять до неспроможності розвитку ембріона
Атрезія Потенційно нефункціональні яйцеклітини
Дефекти оболонки Можуть призвести до неправильного росту або загибелі клітини
Неможливість розконденсування ДНК сперматозоїда Перешкоджає успішному оплодотворенню
Хромосомні поломки Впливають на розвиток ембріона
Низька якість сперматозоїда Може призвести до неуспішного оплодотворення

У цій статті ми відповіли на найпопулярніші питання, пов’язані з яйцеклітиною. Ми будемо продовжувати відповідати на ваші питання. Тому, якщо ви хочете щось запитати з теми яйцеклітки, заповнюйте форму – і найближчим часом ми оновимо цю статтю відповіддю на ваше запитання.

Гінекологічна лапароскопія
10.11.2021
Що таке Лапароскопія в Клініці академіка Грищенка? У яких випадках показана ...
Читати повністю
Лапароскопія: лікування гінекологічних захворювань
15.12.2021
Лапароскопія це – малотравматична методика, за допомогою якої операції на внутрішніх органах ...
Читати повністю
Кріопротокол ЕКЗ в природному циклі та на ЗГТ
20.10.2021
Що таке кріоконсервування і до чого тут ЕКЗ Секрет успіху кріопротоколу в Клініці ...
Читати повністю

Записатися на прийом

  «Перше знайомство з репродуктологом»

  Консультація гінеколога-репродуктолога, УЗД органів малого таза (фолікулометрія, оцінка стану ендометрія)

  Поля, позначені зірочкою, обов'язкові для заповнення

  Натиснувши кнопку «Записатися», я даю згоду на обробку персональних даних