Замовити зворотній дзвінок

Ваша заявка прийнята

Назад

Прохідність маткових труб: види діагностики

Для діагностики та лікування безпліддя жінці проводять повне обстеження, яке крім інших аналізів і діагностичних досліджень на меті визначення прохідності маткових труб. Це пов'язано з тим, що близько 30% всіх випадків з труднощами зачаття зумовлені саме непрохідністю фаллопієвих труб.

Зміст:

 1. Види і причини непрохідності фаллопієвих труб
 2. Методи діагностики прохідності маткових труб: (ехогістеросальпінгоскопія, гістеросальпінгографія, фертилоскопія, лапароскопія)
 3. Показання та протипоказання
 4. Чи боляче? Наскільки комфортна процедура?

Види та причини непрохідності маткових труб

Фаллопієві труби - парний орган, який з'єднує яєчники і матку. Ними пересувається яйцеклітина, там же відбувається запліднення. І якщо прохідність цього органу порушена, то настання вагітності практично неможливе або вкрай ускладнене. Залежно від причин виникнення такої проблеми виділяють такі види непрохідності маткових труб:

 • Функціональна. Пов'язана з тим, що робота ворсинок розташованих усередині маткової труби (які пересувають яйцеклітину) з якоїсь причини порушена.
 • Органічна. Вона пов'язана зі спайками всередині органу або за його межами, що звужують його просвіт, з аномаліями розвитку маткової труби.

Будь-які відхилення в функціональності або будові цього органу безпосередньо впливають на його репродуктивну функцію. І незалежно від причин, що викликали порушення прохідності труб, важливо пройти обстеження для визначення подальшого адекватного лікування.

Методи діагностики прохідності маткових труб

види діагностики прохідністі маткових труб

Перед тим, як перевірити прохідність маткових труб, лікар збирає повний анамнез, на основі якого вибирає методику діагностики, яка дасть точні результати. Сьогодні в гінекологічній практиці застосовують такі діагностичні методи:

 1. Эхогістеросальпінгоскопія (інша назва гідросонографія);
 2. Гістеросальпінгографія;
 3. Фертилоскопія;
 4. Діагностична лапароскопія.

Кожен із способів потребує спеціальної підготовки і специфічних особливостей проведення методики. У деяких випадках можливе комплексне обстеження із застосуванням відразу декількох з представлених методів.

Ехогістеросальпінгоскопія

Це дослідження має також поширену назву «гідросонографія». Це УЗД порожнини матки і маткових труб, при якому використовується спеціальна контрастна речовина. Цей спосіб дозволяє не тільки провести перевірку прохідності труб, але і дізнатися ступінь їх закупорювання (оклюзії). Проведення такого виду дослідження призначається зазвичай на 5-9 день циклу (рідше до 13-го). Перед обстеженням необхідно здати аналізи (мазок на мікрофлору, кров на інфекції). Напередодні також рекомендована очисна клізма.

Весь процес ехогістеросальпінгоскопії триває всього близько 15 хвилин. В якості контрасту може бути використаний звичайний фізіологічний розчин або особлива речовина «Еховіст». Лікар під час процедури оцінює, як швидко контрастна речовина заповнює фаллопієві труби, і на основі отриманих за допомогою ультразвукового датчика даних робить висновок.

Процедуру можна проводити не всім. Вона протипоказана за наявністю:

 • Гострих запальних процесів;
 • Дисбактеріоза піхви;
 • Кровотечі з матки;
 • Венеричних захворювань.

Процедура ехогістеросальпінгоскопії легко переноситься пацієнтками і не вимагає дотримання особливого реабілітаційного періоду.

Гістеросальпінгографія

Цей вид обстеження має на увазі проведення рентгенографії, яка дозволяє отримати інформацію про структуру та форму матки, а також визначити просвіт фаллопієвих труб. Рентген проводять на 5-7 день циклу з використанням контрасту - поступово вводячи речовину в порожнину матки, лікар робить цілу серію знімків на різних рівнях. У процесі жінка може відчувати болючі відчуття, тому процедура передбачає місцеве знеболення. В цілому дослідження триває близько 30 хвилин.

Під час підготовки до гістеросальпінгографії необхідно здати аналізи на інфекційні та венеричні захворювання, а також лабораторний аналіз сечі і мазок на флору. Напередодні роблять очисну клізму, це забезпечує максимальну якість отриманих рентгенівських знімків.

Так як в якості контрасту зазвичай використовуються речовини з йодом, основним протипоказанням до проведення процедури гістеросальпінгографії є алергія на йод і гіпертиреоз. Також дослідження не виконують при гострих запальних захворюваннях, при серйозних порушеннях функціонування печінки і нирок, а також при деяких захворюваннях серцево-судинної системи.

Фертилоскопія

Цей метод вважається найбільш прогресивним в сучасній гінекології. Він включає три види досліджень, серед яких:

 • Гістероскопія;
 • Трансвагінальна гідролапароскопія;
 • Хромосальпігоскопія.

Особливістю методики вважається повноцінне обстеження органів малого таза - у вартість входить, крім обстеження прохідності фаллопієвих труб, дослідження ендометрію, задньої частини матки і простору позаду неї, яєчників і іншого. Перевірка прохідності проводиться в стаціонарі, де жінці доводиться пробути кілька годин, хоча сама процедура триває близько 20 хвилин. При відсутності анестезії в процесі проведення фертилоскопії жінці буде боляче. Тому використовують в більшості випадків епідуральну анестезію, в рідкісних випадках загальний наркоз.

Підготовчий етап до такого малоінвазивного методу вимагає підготовки, як при будь-якому гінекологічному втручанні - від аналізів крові та сечі до проведення УЗД і флюорографії. У циклі, коли проводиться таке дослідження, потрібен статевий спокій. А протипоказаннями до проведення такого методу перевірки прохідності маткових труб є:

 • ГРЗ И ГРВІ;
 • Герпесна інфекція в стадії загострення;
 • Запальні захворювання;
 • Спайкові процеси репродуктивних органів.

Метод вважається одним з найбільш інформативних, так як дозволяє виявити практично будь-які причини проблем з прохідністю маткових труб.

Діагностична лапароскопія

Діагностична лапароскопія - золотий стандарт діагностики прохідності маткових труб. Вона є більш інформативним методом діагностики в порівнянні з перерахованими вище. При проведенні лапароскопічної операції лікар нерідко використовує можливість взяти біопсію, щоб в подальшому провести аналіз. Цей метод дозволяє не тільки діагностувати наявність проблеми, але і за можливістю усунути її.

Лапароскопія є повноцінним хірургічним втручанням, тому вимагає особливо суворої і чіткої підготовки. Перед надходженням в стаціонар пацієнт проходить повне обстеження, здаючи кров і сечу на аналізи, мазок на флору, роблячи ЕКГ і гінекологічне УЗД. Бажано проводити втручання на 5-9 день циклу, хоча можлива операція і в інші дні за гострою необхідністю. У переважній більшості випадків лапароскопія проводиться під загальним наркозом і жінка не відчуває болю, іноді застосовують спинномозкову анестезію. Процес займає близько півгодини.

Протипоказань до проведення лапароскопічного втручання досить багато - основними з них є захворювання, які є перешкодою до настання вагітності.

Діагностична лапароскопія - золотий стандарт діагностики прохідності маткових труб

Показання та протипоказання

Основними показаннями до проведення дослідження на прохідність фаллопієвих труб вважаються:

 • Діагностика безпліддя;
 • Позаматкові вагітності в анамнезі;
 • Патології розвитку репродуктивної системи жінки;
 • Наявність спайок у матці.

Діагностика прохідності маткових труб є ефективним і в деяких випадках необхідним завданням при плануванні вагітності і турботі про здоров'я репродуктивної системи. Але не завжди можливо провести таке дослідження, тому що воно має ряд протипоказань. Існує ряд протипоказань, загальних для всіх видів аналізів і досліджень на непрохідність труб:

 1. Вагітність;
 2. Маткові кровотечі;
 3. Інфекційні та венеричні захворювання;
 4. Запальні процеси в піхві й органах малого тазу;
 5. Алергія на використовувані контрастні речовини;
 6. Дисбактеріоз піхви.

Існують і деякі специфічні протипоказання у кожного виду обстеження. Тому необхідна консультація лікаря перед призначенням таких методик для вибору оптимального варіанту.

Чи боляче? Наскільки комфортна процедура?

Наскільки комфортна процедура

Обстеження на виявлення непрохідності фаллопієвих труб проходять комфортно для пацієнтки. Оцінка прохідності маткових труб за допомогою ультразвуку (ультрасоносальпінгоскопія) і за допомогою рентгенівського апарату (метросальпінгографія) супроводжуються незначними больовими відчуттями, для зменшення яких лікар повинен використовувати місцеву анестезію. Фертилоскопія і діагностична лапароскопія передбачають сильніші больові відчуття, тому проводиться якісне знеболення.

Після проведення фертилоскопії та лапароскопії можуть виникати незначні болючі відчуття в першу добу після операції. Для зняття больового синдрому лікар призначає прийом знеболюючих препаратів. Так як процедури є малоінвазивними, процес відновлення протікає швидко.

Перевірка прохідності труб є необхідною при деяких видах безпліддя. Ціни на різні методи обстеження різняться, але іноді тільки завдяки таким процедурам можливе правильне встановлення діагнозу та настання довгоочікуваної вагітності.

  Запис на прийом

  клініка
  в соціальних
  мережах
  vk
  klass
  google+