fbpx

Історія ЕКЗ, показання до екстракорпорального запліднення і його різновиди

16.09.2020

Діагноз “безпліддя” сьогодні ставлять багатьом подружжям: тільки в Україні приблизно 20% сімей ніколи не зможуть відчути радість батьківства через медичні показання. Часто лише процедура ЕКЗ – це єдина можливість стати батьками довгоочікуваного малюка.

І варто зазначити, що сучасна репродуктивна медицина володіє всіма необхідними методиками для успішного лікування безпліддя.

Історія: як в Україні та світі розвивалося ЕКЗ

До знакової події у світі репродуктології – народження першої дитини ЕКЗ, експерименти з культивації ембріона “у пробірці”, з подальшим його перенесенням проводили лише на ссавцях. У результаті одного такого експерименту і завдяки таланту китайського вченого Мін Чуе Чанг, у 1959 році на світ з’явився кролик, і своїм народженням довів, що штучне запліднення – це нова перспективна реальність.

І рівно через 19 років, у Великобританії, 1978 року два батька репродуктології – гінеколог Патрик Стептоу та біолог Роберт Едвардс здійснили чудо народження першої людини in vitro – Луїзи Браун.

Прабатьком репродуктивної медицини в Україні став харківський вчений, академік, доктор медичних наук, професор Валентин Іванович Грищенко. Він перший в Україні організував у 1983 році лабораторію репродукції людини (пізніше вона отримала відому назву «Імплант») і почав використовувати допоміжні репродуктивні технології.
У 1990 році вперше в Україні під його керівництвом було проведено успішне запліднення in vitro, після якого в 1991 народилася ЕКЗ-дівчинка – Катя.

Діло родоначальника ЕКЗ в Україні й сьогодні продовжують його внуки – Микола Григорович Грищенко та Валентин Юрійович Паращук. Завдяки таланту та професіоналізму медичної династії Грищенко, сьогодні успішно працює клініка ЕКЗ , названа на честь Валентина Івановича – “Клініка академіка Грищенка”.

Різновиди та види ЕКЗ

Статистика свідчить, що за допомогою екстракорпорального методу зачаття на Землі вже народилося близько 5 мільйонів дітей. Але й до сьогодні, навколо ЕКЗ бушують сперечання й міфи, які часто з’являються від нерозуміння самої суті методу.

Що таке ЕКЗ? Простими словами, ЕКЗ – це запліднення яйцеклітини сперматозоїдом поза організмом жінки. Але не в пробірці (як вважають), а в чашці Петрі.

Процедура ЕКЗ складається з кількох етапів:

 • перший етап: отримання яйцеклітин за допомогою контрольованої стимуляції яєчників гонадотропними препаратами. Якщо в середньому у природному циклі в яєчниках жінки дозріває одна яйцеклітина, то під час процедури ЕКЗ їх можна отримати набагато більше, завдяки стимуляції;
 • другий етап: запліднення отриманих яйцеклітин сперматозоїдами. Цей процес відбувається в ембріологічній лабораторії під керівництвом ембріолога. Запліднення яйцеклітини може відбуватися кількома основними методами – ЕКЗ та ІКСІ. Головна відмінність методів у способі проникнення сперматозоїда в яйцеклітину. Класична процедура ЕКЗ передбачає, що яйцеклітину запліднить найсильніший сперматозоїд, який самостійно проникнув у неї. Під час методу ІКСІ сперматозоїд уводять в яйцеклітину спеціальним інструментом, і цю процедуру повністю контролює спеціаліст;
 • також, існує ще два допоміжних методи запліднення – ПІКСІ та ІМСІ. Їхня головна відмінність від ІКСІ – ембріолог попередньо відбирає найбільш якісний, зрілий сперматозоїд за його здібністю зв’язуватися з гіалуроновою кислотою (ПІКСІ) та з високими морфологічними показниками (ІМСІ). Методи запліднення вибирають за клінічними показаннями пацієнтів та рекомендаціями спеціалістів репродуктивної клініки;
 • третій етап: культивування (вирощування в інкубаторі) ембріонів в умовах ембріолабораторії до стадії бластоцисти;
 • четвертий етап: перенесення найбільш якісного ембріона в матку жінки або кріозаморожування ембріона для можливості його тестування на хромосомні аномалії за методом NGS. Преімплантаційне генетичне тестування (ПГТ) дуже популярна та рекомендована програма ЕКЗ, що не тільки збільшує шанси зачаття, виношування вагітності, народження здорового малюка, але й дозволяє обрати бажану стать.

Показання до проведення процедури ЕКЗ

Вважають, що якщо впродовж року активного статевого життя, вагітність не настає, варто звернутися за консультацією до репродуктолога для з’ясування причини. Спеціаліст допоможе визначити фактор безпліддя, призначивши ряд обстежень, як жінці, так і чоловіку, після чого визначить схему лікування. Часто трапляються випадки, коли після певного лікування безпліддя обох або одного з подружжя, незабаром настає природна вагітність. Процедура ЕКЗ має ряд медичних показань, а тому репродуктолог не рекомендуватиме її без необхідності.

Отже, в яких випадках варто наважитися на ЕКЗ:

 • віковий фактор (жінки 35+), за умови якого кількість і, головне, якість яйцеклітин погіршується. Знижується здібність жінки завагітніти самостійно, а також у випадку настання природньої вагітності збільшується ризик невиношування або народження хворої дитини;
 • непрохідність маткових труб або їх відсутність. Перш ніж яйцеклітина потрапляє в порожнину матки для зустрічі із сперматозоїдом, їй необхідно подолати маткові труби. Якщо є проблеми з проходом або повна його відсутність, через хірургічне видалення маткових труб, зачаття природним способом стає неможливе. ЕКЗ запліднення це метод, що дозволяє вирішити проблему;
 • складна форма ендометріоза, що погано лікується. ЕКЗ дозволяє нейтралізувати вплив негативних процесів, збільшивши шанси на вагітність;
 • ендокринне безпліддя. Проблеми з щитовидною залозою, відсутність ефекту від гормонального лікування більше півроку;
 • безуспішні спроби вилікувати безпліддя альтернативними методами. Неодноразові безуспішні спроби процедури внутрішньоматкової інсемінації (за допомогою катетера уведення сперматозоїдів в матку);
 • чоловічий фактор безпліддя різного походження. Доволі часта причина, коли якість сперми (кількість, рухливість та здоров’я сперматозоїдів) недостатня для успішного запліднення природним способом. Процедура ЕКЗ іноді єдина можливість успішного зачаття, у разі чоловічого безпліддя;
 • безпліддя невідомого походження. Якщо лікар виключив всі можливі інші причини безпліддя подружжя, але завагітніти так і не вдається, у такому випадку рекомендовано пробувати екстракорпоральне зачаття. Але перед цим варто пропрацювати свої невдачі, страхи та очікування з репродуктивним психологом. Може статися й так, що після глибинного психологічного пропрацювання страхів, зняття внутрішніх затисків, негативних установок і, як не дивно, неусвідомленої заборони самому собі мати дитину, вагітність настає й без ЕКЗ.

ЕКЗ й аналізи: які та коли треба здавати

Підготовка до ЕКЗ стосується обох з подружжя, тому репродуктолог призначає цілий перелік досліджень як для жінки, так і для чоловіка. У цей список входять інструментальні огляди та лабораторні аналізи.

Перелік необхідних досліджень для подружжя:

 • загальноклінічний аналіз крові та сечі;
 • аналіз на визначення групи крові та резус фактору;
 • аналіз крові на вірусні інфекції (сифіліс, СНІД, гепатит С, гепатит В);
 • каріотипування (важливий аналіз на виявлення хромосомних аномалій та генетичних особливостей подружжя).

Список досліджень для жінок перед ЕКЗ:

 • медогляд у профільних лікарів клініки – терапевт, ендокринолог, мамолог, онколог, гінеколог;
 • ЕКГ
 • кров на цукор і білок;
 • коагулограма;
 • кров (ПЛР) – герпес, цитомегаловірус, фемофлор 16;
 • кров на токсоплазмоз і краснуху;
 • АМГ (Антимюллерів гормон), пролактин, ФСГ, тиреотропний гормон (ТТГ), ЛГ, прогестерон, естрадіол. (Це важливий перелік гормонів, що допоможе визначити не тільки резерв яєчників жінки, а також необхідні препарати та дозування, оптимальну схему та інтенсивність стимуляції під час протоколу ЕКЗ);
 • ПЛР (мазок) – хламідії, гонококи, трихомонади;
 • кольпоскопія + цитологічне дослідження мазків;
 • бактеріоскопічний аналіз виділень з трьох точок;
 • УЗД малого таза, молочних залоз, щитовидної залози й доплерографія.

Список досліджень для чоловіків перед ЕКЗ:

 • медогляд в андролога;
 • спермограма ембріологічна з аналізом морфології;
 • прямий МAR-test (на виявлення імунних причин чоловічого безпліддя).

Незважаючи на довгий список досліджень перед протоколом ЕКЗ, якщо добре спланувати, все можна пройти й здати за два дні. Така ретельна перевірка здоров’я необхідна для виявлення можливих протипоказань або поточних захворювань подружжя, що може виявити патологію та почати своєчасне лікування на ранніх стадіях. Успіх протоколу ЕКЗ прямо залежить від стану здоров’я пари.

Скільки коштує ЕКЗ в Україні сьогодні

Вартість екстракорпорального заплідненнянині висока, а тому вона може відтермінувати процес прийняття рішення про лікування безпліддя на досить довгий період. І це нормально, адже процедура ЕКЗ не дешева, а її успіх залежить не лише від ціни, а й від багатьох факторів:

 • висока кваліфікація репродуктолога й інших спеціалістів клініки;
 • якісне, сучасне обладнання;
 • широкий спектр послуг;
 • відділення оперативної гінекології;
 • власна ембріологічна лабораторія;
 • кріобанк;
 • донорський банк сперми й ооцитів;
 • рівень здоров’я подружжя.

Але все ж таки, питання ціни можна вирішити, якщо ви дійсно хочете відчути радість батьківства, а не просто слідуєте настановам соціуму

Вибираючи ту чи іншу клініку, головне – не гнатися за дешевизною, жертвуючи якістю, обираючи маловідомі медичні заклади або приватні кабінети, що не будуть повністю відповідальні за результат. Основна небезпека полягає в тому, що ви, принаймні, дарма витратите свої кошти, і, як максимум, нашкодите своєму здоров’ю та втратите дорогоцінний час.

Який же діапазон вартості процедури ЕКЗ в Україні сьогодні?

Все індивідуально! По-перше, все залежить від фактору безпліддя пари: які процедури лікування перед підготовкою до ЕКЗ їм необхідно пройти, що полікувати, покращити чи одразу вступити в протокол. По-друге, як правило, клініка розробляє спеціальні комплексні пакети на різні програми ЕКЗ, з різним переліком послуг, що впливає на ціну.

Мінімальний базовий пакет на програму ЕКЗ може коштувати починаючи з 60 тисяч гривень, куди вже входять всі необхідні медикаменти. Додаткові послуги, наприклад, як от: преімплантаційне тестування ембріона за методом NGS, кріозаморожування ембріонів, зберігання їх в кріобанку, хетчинг, ІКСІ, ПІКСІ і т.і. будуть за окрему ціну. Усе залежатиме від індивідуального подружжя та їхньої клінічної картини безпліддя. Ціну формують після ретельного обстеження подружжя та консультації у репродуктолога.

Переваги та недоліки процедури

Безумовно, процедура ЕКЗ має в собі одну перевагу – це усвідомлене планування батьківства, у деяких випадках, як єдино можливий спосіб вирішення проблеми безпліддя. А чи потрібно говорити про недоліки метода ЕКЗ? Необхідно! Тому що

Штучне запліднення, на жаль, як й будь-яка інша процедура, має ряд протипоказань, про які потрібно знати подружжю, щоб не будувати даремних ілюзій й шукати альтернативні рішення.

Основні протипоказання на проходження процедури ЕКЗ:

 • пухлини яєчників, будь-які доброякісні або злоякісні новоутворення в матці, зокрема й перенесені раніше;
 • патологічна деформація матки або її хірургічне видалення;
 • запальні процеси будь-якої локалізації;
 • медичні протипоказання виношування вагітності.

На щастя, перелік заборон на ЕКЗ не такий великий, і в кожному окремому випадку, якщо є бажання, можна знайти альтернативне вирішення проблеми безпліддя, наприклад, донорські клітини або сурогатне материнство, про які ми поговоримо в наступних статтях.

Перший крок до лікування безпліддя – прийняття проблеми та усвідомлення рішення народити малюка.

Другий крок – вибір надійної клініки репродуктивної медицини та висококваліфікованого лікаря, якому ви повністю довіритеся. Третій крок – ваш рівень здоров’я та фінансові можливості, що досить важливо.

Успіх ЕКЗ буде прямо залежати від того, як вчасно ви звернетеся за допомогою до лікаря й почнете лікування безпліддя, не відкладаючи проблему на довгі роки, коли зачати дитину буде ще складніше. На щастя, у більшості випадків безпліддя успішно лікують й в клініці академіка Грищенка вам у цьому допоможуть!

ОНЛАЙН-КОНСУЛЬТАЦІЯ

+38 (050) 393-01-01

0800 33 01 12

Яйцеклітина: що це, скільки коштує в Україні та чому
25.02.2024
Жіноча яйцеклітина - це запорука початку нового життя і продовження роду людського. У цій ...
Читати повністю
Гінекологічна лапароскопія
10.11.2021
Що таке Лапароскопія в Клініці академіка Грищенка? У яких випадках показана ...
Читати повністю
Лапароскопія: лікування гінекологічних захворювань
15.12.2021
Лапароскопія це – малотравматична методика, за допомогою якої операції на внутрішніх органах ...
Читати повністю

Записатися на прийом

  «Перше знайомство з репродуктологом»

  Консультація гінеколога-репродуктолога, УЗД органів малого таза (фолікулометрія, оцінка стану ендометрія)

  Поля, позначені зірочкою, обов'язкові для заповнення

  Натиснувши кнопку «Записатися», я даю згоду на обробку персональних даних