Діагноз “безпліддя” сьогодні ставлять багатьом подружжям: тільки в Україні приблизно 20% сімей ніколи не зможуть відчути радість батьківства через медичні показання. Часто лише процедура ЕКЗ – це єдина можливість стати батьками довгоочікуваного малюка.
І варто зазначити, що сучасна репродуктивна медицина володіє всіма необхідними методиками для успішного лікування безпліддя.
До знакової події у світі репродуктології – народження першої дитини ЕКЗ, експерименти з культивації ембріона “у пробірці”, з подальшим його перенесенням проводили лише на ссавцях. У результаті одного такого експерименту і завдяки таланту китайського вченого Мін Чуе Чанг, у 1959 році на світ з’явився кролик, і своїм народженням довів, що штучне запліднення – це нова перспективна реальність.
І рівно через 19 років, у Великобританії, 1978 року два батька репродуктології – гінеколог Патрик Стептоу та біолог Роберт Едвардс здійснили чудо народження першої людини in vitro – Луїзи Браун.
Прабатьком репродуктивної медицини в Україні став харківський вчений, академік, доктор медичних наук, професор Валентин Іванович Грищенко. Він перший в Україні організував у 1983 році лабораторію репродукції людини (пізніше вона отримала відому назву «Імплант») і почав використовувати допоміжні репродуктивні технології.
У 1990 році вперше в Україні під його керівництвом було проведено успішне запліднення in vitro, після якого в 1991 народилася ЕКЗ-дівчинка – Катя.
Діло родоначальника ЕКЗ в Україні й сьогодні продовжують його внуки – Микола Григорович Грищенко та Валентин Юрійович Паращук. Завдяки таланту та професіоналізму медичної династії Грищенко, сьогодні успішно працює клініка ЕКЗ , названа на честь Валентина Івановича – “Клініка академіка Грищенка”.
Статистика свідчить, що за допомогою екстракорпорального методу зачаття на Землі вже народилося близько 5 мільйонів дітей. Але й до сьогодні, навколо ЕКЗ бушують сперечання й міфи, які часто з’являються від нерозуміння самої суті методу.
Що таке ЕКЗ? Простими словами, ЕКЗ – це запліднення яйцеклітини сперматозоїдом поза організмом жінки. Але не в пробірці (як вважають), а в чашці Петрі.
Процедура ЕКЗ складається з кількох етапів:
Вважають, що якщо впродовж року активного статевого життя, вагітність не настає, варто звернутися за консультацією до репродуктолога для з’ясування причини. Спеціаліст допоможе визначити фактор безпліддя, призначивши ряд обстежень, як жінці, так і чоловіку, після чого визначить схему лікування. Часто трапляються випадки, коли після певного лікування безпліддя обох або одного з подружжя, незабаром настає природна вагітність. Процедура ЕКЗ має ряд медичних показань, а тому репродуктолог не рекомендуватиме її без необхідності.
Отже, в яких випадках варто наважитися на ЕКЗ:
Підготовка до ЕКЗ стосується обох з подружжя, тому репродуктолог призначає цілий перелік досліджень як для жінки, так і для чоловіка. У цей список входять інструментальні огляди та лабораторні аналізи.
Перелік необхідних досліджень для подружжя:
Список досліджень для жінок перед ЕКЗ:
Список досліджень для чоловіків перед ЕКЗ:
Незважаючи на довгий список досліджень перед протоколом ЕКЗ, якщо добре спланувати, все можна пройти й здати за два дні. Така ретельна перевірка здоров’я необхідна для виявлення можливих протипоказань або поточних захворювань подружжя, що може виявити патологію та почати своєчасне лікування на ранніх стадіях. Успіх протоколу ЕКЗ прямо залежить від стану здоров’я пари.
Вартість екстракорпорального заплідненнянині висока, а тому вона може відтермінувати процес прийняття рішення про лікування безпліддя на досить довгий період. І це нормально, адже процедура ЕКЗ не дешева, а її успіх залежить не лише від ціни, а й від багатьох факторів:
Але все ж таки, питання ціни можна вирішити, якщо ви дійсно хочете відчути радість батьківства, а не просто слідуєте настановам соціуму
Вибираючи ту чи іншу клініку, головне – не гнатися за дешевизною, жертвуючи якістю, обираючи маловідомі медичні заклади або приватні кабінети, що не будуть повністю відповідальні за результат. Основна небезпека полягає в тому, що ви, принаймні, дарма витратите свої кошти, і, як максимум, нашкодите своєму здоров’ю та втратите дорогоцінний час.
Який же діапазон вартості процедури ЕКЗ в Україні сьогодні?
Все індивідуально! По-перше, все залежить від фактору безпліддя пари: які процедури лікування перед підготовкою до ЕКЗ їм необхідно пройти, що полікувати, покращити чи одразу вступити в протокол. По-друге, як правило, клініка розробляє спеціальні комплексні пакети на різні програми ЕКЗ, з різним переліком послуг, що впливає на ціну.
Мінімальний базовий пакет на програму ЕКЗ може коштувати починаючи з 60 тисяч гривень, куди вже входять всі необхідні медикаменти. Додаткові послуги, наприклад, як от: преімплантаційне тестування ембріона за методом NGS, кріозаморожування ембріонів, зберігання їх в кріобанку, хетчинг, ІКСІ, ПІКСІ і т.і. будуть за окрему ціну. Усе залежатиме від індивідуального подружжя та їхньої клінічної картини безпліддя. Ціну формують після ретельного обстеження подружжя та консультації у репродуктолога.
Безумовно, процедура ЕКЗ має в собі одну перевагу – це усвідомлене планування батьківства, у деяких випадках, як єдино можливий спосіб вирішення проблеми безпліддя. А чи потрібно говорити про недоліки метода ЕКЗ? Необхідно! Тому що
Штучне запліднення, на жаль, як й будь-яка інша процедура, має ряд протипоказань, про які потрібно знати подружжю, щоб не будувати даремних ілюзій й шукати альтернативні рішення.
Основні протипоказання на проходження процедури ЕКЗ:
На щастя, перелік заборон на ЕКЗ не такий великий, і в кожному окремому випадку, якщо є бажання, можна знайти альтернативне вирішення проблеми безпліддя, наприклад, донорські клітини або сурогатне материнство, про які ми поговоримо в наступних статтях.
Перший крок до лікування безпліддя – прийняття проблеми та усвідомлення рішення народити малюка.
Другий крок – вибір надійної клініки репродуктивної медицини та висококваліфікованого лікаря, якому ви повністю довіритеся. Третій крок – ваш рівень здоров’я та фінансові можливості, що досить важливо.
Успіх ЕКЗ буде прямо залежати від того, як вчасно ви звернетеся за допомогою до лікаря й почнете лікування безпліддя, не відкладаючи проблему на довгі роки, коли зачати дитину буде ще складніше. На щастя, у більшості випадків безпліддя успішно лікують й в клініці академіка Грищенка вам у цьому допоможуть!