Кожна пара, яка осмислено планує вагітність, обов’язково думає про всі деталі. Чи потрібно приймати додаткові вітаміни, здавати якісь аналізи або які сприятливі дні для зачаття і як їх визначити? Щоб розібратися з цим, треба знати, що означають певні терміни і як вони пов’язані між собою. Тому почнемо з основних понять.
Менструальний цикл (місячні) — комплекс циклічних змін в організмі жінки, який проявляється у вигляді кровотечі зі статевих шляхів. Це є ознакою готовності жіночого організму до вагітності та пологів. Менструальний цикл може становити від 21 до 40 календарних днів, а тривалість самої менструальної кровотечі — від 3 до 7 днів.
Перші 3 роки від початку менструацій цикл може коливатися, але не повинен виходити за межі 21-45 днів. Найбільші порушення циклу спостерігаються в підлітковому віці і перед клімаксом – це теж нормально і відбувається через нестабільний гормональний фон.
Для того щоб знати, коли у жінки настає день зачаття, потрібно розуміти, що таке фертильність і овуляція. Як ці поняття пов’язані з зачаттям і який процент завагітніти в день овуляції?
Овуляція – це вихід дозрілої яйцеклітини з фолікула. Це відбувається раз на місяць, зазвичай в середині менструального циклу (за два тижні до місячних). Далі яйцеклітина поступово рухається по матковій трубі і зустрічається зі сперматозоїдом – так відбувається запліднення. Якщо запліднення не настає, то яйцеклітина гине приблизно через добу.
Аби визначити, коли настане овуляція потрібно порахувати середню тривалість циклу — наприклад, 32 дні — і відняти 14. Виходить, що той самий день — 18-й день вашого циклу (перший — день початку менструації).
Отже, в день овуляції є 33% ймовірності успіху зачаття, оскільки жінка найбільш фертильна 3-7 днів.
«В які дні можна завагітніти? » – це часте питанням у пар, що планують дитину. І це добре, якщо ви цим цікавитеся, адже за статистикою 60% молодих людей не знають, коли фертильна жінка і скільки триває цей період. Також, часто люди вважають, що найкращий день зачаття це день овуляції. Але тут варто уточнити, що велика вірогідність зачаття і до, і після неї, у так званий фертильний період.
Вікно фертильності – це період менструального циклу, в якому ймовірність завагітніти максимальна. Він починається за 5 днів до овуляції і закінчується через кілька днів після неї. Тому бажано починати «працювати» над зачаттям дитини за 2-5 днів до початку овуляції.
Розрахунок фертильного періоду основується на тому, що сперма активна до 5 днів і запліднення під час овуляції може відбутися в результаті статевого акту, що стався в цей період.
Отже, щоб дізнатися які дні для зачаття найкращі, можна використовувати такі методи:
Крім перерахованих методів, для визначення таких днів жінці можуть проводити ультразвукове дослідження, але такий спосіб використовують не дуже часто. Визначивши фертильні дні, жінка значно підвищує свої шанси на вагітність в поточному менструальному циклі.
Отож, відповідаючи на питання чи можна завагітніти у фертильні дні, ми напевне з`ясували, що це найбільш сприятливі дні для зачаття.
Але не засмучуйтеся, якщо зачаття не відбулося у перші місяці спроб. Не варто зациклюватися на сприятливих або несприятливих днях і жити за розкладом. Так чи інакше психологічний фактор ніхто не скасовував. Не дарма багато пар, що довгий час намагаються зачати дитину, вагітніють на відпочинку. Досить регулярно вести статеве життя і менше нервувати.
Але ось розібравшись з цими поняттями, є ще одне питання. На який день після місячних можна завагітніти?
Фактично, якщо дівчина репродуктивного віку не має захворювань, завагітніти можна в будь-який день, навіть відразу після місячних.
Це можливо за таких умов:
Ще дуже рідко може траплятися спонтанна овуляція разом зі статевим актом через викид гормонів, особливо у дівчат з нерегулярним статевим життям. Так організм пристосовується до рідкісної можливості завагітніти.
Ми добре розібралися із тим, що означає вікно фертильності та найкращими методами його визначення. Але що робити, коли пара дотримується усіх правил, а бажана вагітність так і не настає?
Подружжя вважають безплідним, якщо вагітність не настає впродовж 12 місяців регулярного статевого життя без використання засобів контрацепції. Якщо вік жінки більше 35 років, варто турбуватися після півроку безрезультатних спроб. Згідно з даними Всесвітньої організації охорони здоров’я, одна з 10 пар стикається з проблемою безпліддя.
Відносний ризик виникнення безпліддя зростає у разі:
Безпліддя у жінок можуть спровокувати:
Найбільш розповсюдженим симптомом безпліддя у чоловіків є відхилення у показниках спермограми. Їх можуть спричиняти хронічні захворювання, інфекції, що передаються статевим шляхом, вроджені патології, наслідки травм тощо.
Якщо за рік регулярного статевого життя вам так і не вдалося завагітніти, не треба гаяти час – звертайтеся до репродуктолога. Уже після першого візиту лікар зможе проаналізувати і визначити ознаки безпліддя у дівчат та чоловіків та допомогти вам у на шляху до омріяного батьківства.
Якщо Ви маєте питання щодо теми цієї статті, запитайте у лікаря. Запис на прийом:
Але крім гарного здоров’я, усвідомленості та великого бажання стати батьками, одним з найбільш визначальних факторів на шляху до вагітності є вік жінки. Тут і постає логічне питання:
До якого віку жінка може завагітніти?
Сьогодні середній вік жінок, що народжують вперше, 28 років. Ця цифра збільшилася в порівнянні із показниками, що були 20 років тому. До цього часу жінка уже має кар’єру, досвід та чітке розуміння своїх бажань.
Попри це ідеальним віком для першої вагітності та пологів вважають 18-25 років, оскільки у жінки молодий та сильний організм, великий резерв яйцеклітин і поки ще мало хронічних захворювань або, що краще, їх зовсім немає. Та на відміну від чоловіка, чия репродуктивна функція зберігається впродовж усього життя, здатність до зачаття у жінки прогресивно знижується після 35 років.
На думку гінекологів, будь-яка вагітність жінки старше 35 років вважається вагітністю високого ризику. Адже з роками організм зазнає певних змін. Це не означає, що зріла жінка не може завагітніти, спокійно подолати цей період та народити без застосування кесаревого розтину. Але ймовірність природного зачаття після 35 років знижується на 15-20%.
На це впливає попередній спосіб життя жінки, хронічні захворювання, стрес, шкідливі звички, зайва вага тощо. Це, в свою чергу, впливає на те, до скількох років можна народжувати. Адже і вагітність, і пологи – стрес для організму навіть у молодому віці, а у зрілих жінок можуть загострюватися хронічні і нерідко виникати нові захворювання.
Крім того, з віком яйцеклітини жінки старіють, втрачаючи якість, тому існує певний ризик викиднів чи народження дитини з генетичними захворюваннями. Також існує ризик народження дитини з дуже маленькою або занадто великою вагою, ризик гестаційного діабету або гіпертонії.
Тому лікарі рекомендують народжувати дитину не пізніше 45 років. При цьому потрібно пам’ятати, що дитину потрібно не тільки народити, а й виховати, дати їй всю свою любов й енергію. У період вагітності потрібно користуватися послугами кваліфікованих лікарів, виконувати всі їхні рекомендації. У такому разі вагітність і пологи пройдуть максимально благополучно для жінки і дитини.
Але, як би там не було, кожна жінка протягом життя так чи інакше стикається з питанням уникнення вагітності. Для цього можуть бути різні причини – хтось вже має дитину і цього досить, хтось не готовий до цього психологічно або фінансово, а хтось і зовсім не планує дітей.
На основі того, що жінка може завагітніти лише в дні циклу, близькі до овуляції – у середньому 28-денному циклі «небезпечними» днями будуть з 10 по 17 день циклу. Дні з 1 по 9 і з 18 по 28 вважаються «безпечними», тобто теоретично в ці до дні можна не оберігатися. Але цей метод можна використовувати лише за регулярного менструального циклу. Але пам’ятаємо вищезгадане: будучи соматично здоровою, шанс завагітніти є завжди.
Яка не була би причина, найкращий спосіб уникнути вагітності – контрацепція. На щастя, медицина не стоїть на місці, тому сучасні жінки мають достатню кількість засобів контрацепції.
Зробивши висновок, варто зазначити, що всі види контрацепції (крім презервативів) потрібно підбирати індивідуально на консультації гінеколога.
Бережіть своє здоров`я і не забувайте про планові візити до лікаря.
Лікування та діагностика жіночого безпліддя в Клініці академіка Грищенка – це ваш правильний вибір. Команда професіоналів найвищого класу, обладнання кращих світових виробників і персональний підхід. З нами ви обов’язково станете щасливими батьками.
Поширити в соц. мережах: