Вагітність, що завмерла: причини та ознаки

Не завжди довгоочікувана й така бажана вагітність закінчується народженням малюка. Іноді жінки дізнаються, що вагітність завмерла. На жаль, така проблема не є рідкістю. За статистикою, приблизно 15% випадків заплановані малюки «завмирають» в утробі з тих чи інших причин.

Зміст:

 • Що це таке?
 • Небезпечні терміни: коли може трапитися?
 • Чому це відбувається?
 • Як лікарі визначають завмерлу вагітність?
 • Ознаки та симптоми
 • Як відновитися після вагітності, що завмерла?
 • Які аналізи здати після?

Що це таке?

Завмерлою називається така вагітність, яка спочатку відповідала всім медичним нормам, але в певний період раптово перестала розвиватися. Зупинка прогресу в розвитку плода призводить до його загибелі, але він залишається в порожнині матки. Через це таку патологію називають викиднем, що не стався.

З початку все відбувається як під час звичайної вагітності – яйцеклітина запліднюється, потрапляє в матку й імплантується для подальшого розвитку, але в один момент він зупиняється. До цієї патології відносять також синдром «порожнього плодового яйця». Це розвиток плодових оболонок, в яких відсутній ембріон. За такого синдрому тест на вагітність, а також аналіз на ХГЛ – позитивні.

Небезпечні строки: коли може трапитися?

Розвиток плода може припинитися в будь-який час до 28 тижнів (в рідкісних випадках може й пізніше), але найбільша вірогідність такої патології припадає на перший триместр. Існує також кілька періодів з найбільш високими ризиками:

 • 3-4 тиждень;
 • 8-10 тиждень;
 • 16-18 тиждень.

Саме ці дати найчастіше стають критичними для вагітності.

Причини завмерлої вагітності?

Не завжди навіть лікарям вдається з точністю виявити, чому це трапилося. У сучасній медицині є цілий перелік причин, які можуть спричинити таку патологію. Всі їх ділять на кілька великих груп:

 • Генетичні патології. Саме ці причини найчастіше провокують зупинку розвитку плода. Патологічні гени або присутність зайвої хромосоми в ембріона можуть стати причиною розвитку багатьох вад, що несумісні із життям та призводять до переривання вагітності. Часто генетичні патології стають причиною зупинки розвитку вагітності на восьмому- десятому тижні.
 • Інфекції. Завмерла вагітність також нерідко може статися через наявність інфекційних захворювань, скільки в період виношування дитини в жінки відбувається досить серйозний спад імунного захисту. Особливо небезпечними для цього періоду вважаються ТORCH- інфекції, до яких відносяться краснуха, цитомегаловірус, герпес і токсоплазмоз. Найбільшу небезпеку для плода представляє перша «зустріч» матері з інфекцією уже перебуваючи вагітною. Тому під час постановки на облік вагітним рекомендують пройти обстеження, що убезпечить від таких інфекцій. Навіть, здавалося б, такі прості та звичні захворювання, як грип або ГРВІ можуть стати причиною патології, особливо на ранніх термінах, коли у плода формуються життєво важливі органи. Інфекція може впливати безпосередньо на плід, викликаючи аномалії різного виду, або на плодові оболонки, що призводить до недоліку надходження кисню або поживних речовин плоду.
 • Гормональні порушення. Гормональний баланс вкрай важливий для нормального виношування дитини. Тому за нестачі прогестерону або надлишку чоловічих гормонів (андрогенів) істотно підвищується ймовірність невиношування дитини. Будь-які гормональні збої рекомендується пролікувати ще до настання вагітності.
 • Антифосфоліпідний синдром. Через нього може знижуватися утворення плацентарних судин або їх закупорка, що призводить до порушення отримання необхідного харчування.
 • Тератозооспермія. Ця причина завмерлої вагітності пов’язана з патологіями сперми чоловіка. За умови тератозооспермії сперматозоїди мають неправильну будову, тому запліднення такою клітиною призводить до аномалій розвитку ембріона.
 • Спосіб життя. Наявність шкідливих звичок, а також спосіб життя під час виношування дитини (і періоду планування) також можуть негативно позначитися на розвитку ембріона, провокуючи його завмирання. Вживання алкогольних напоїв, куріння, стреси, виробничі шкідливості, режим дня, сидячий спосіб життя, незбалансоване харчування – все це негативні фактори для вагітності.
 • Інші фактори. Завмирання вагітності може відбутися також через різку зміну клімату, наявність в анамнезі абортів (особливо якщо їх було кілька).

У деяких випадках можуть виявити відразу кілька причин, які могли призвести до завмирання вагітності.

Як лікарі визначають завмерлу вагітність?

На кожному огляді вагітної жінки лікар-гінеколог визначає розміри матки, тому при їх невідповідності поточному терміну фахівець може запідозрити завмирання плода. Але такий діагноз ставиться тільки після проведення ультразвукового дослідження. У рідкісних випадках УЗД не проводять – якщо жінка пізно звернулася до лікаря і вже сталася інтоксикація організму через загибель плода.

Ознаки та симптоми

Симптоми вагітності, що завмерла в будь-якому триместрі, однакові. Основними ознаками, які можуть вказувати на таку патологію, є:

 • виділення з піхви з кров’яними домішками;
 • загальна слабкість, озноб, підвищення температури тіла;
 • тягнучі болі в нижній частині живота;
 • припинення набухання і хворобливості молочних залоз;
 • різке зникнення проявів токсикозу;
 • відсутність рухів плода (при патології у другому триместрі).

Незважаючи на існування характерних симптомів патології, нерідко припинення розвитку плода залишається непоміченим, так як базальна температура може залишатися в межах 37 градусів, а рівень ХГЛ залишається високим ще кілька тижнів. У такому випадку жінка дізнається про проблему лише на черговому прийомі у лікаря або плановому УЗД.

Як відновитися після вагітності, що завмерла?

При виникненні такої патології обов’язково необхідно видалити загиблий ембріон з порожнини матки, якщо це не відбулося природним шляхом. Для цього проводять чистку, за допомогою якої видаляють всі частки плодових оболонок з матки. Може використовуватися як вишкрібання, так і вакуум. Якщо завмирання відбулося на дуже ранніх термінах, лікарі можуть запропонувати медикаментозний аборт, який є трохи більш щадним для жінки, в тому числі в психологічному плані.

Лікарі рекомендують утриматися від наступної вагітності протягом півроку (за рекомендацією Всесвітньої Організації Охорони здоров’я). Цього часу вистачає для відновлення організму після того, що сталося. Тому протягом цього часу жінкам рекомендується приймати оральні контрацептиви, які мінімізують ймовірність зачаття, а також дозволяють нормалізувати гормональний фон.

Під час відновлення також рекомендується вести максимально здоровий і активний спосіб життя, подбати про збалансований раціон і прийом вітамінних комплексів. Жінці обов’язково потрібна психологічна підтримка, а якщо те, що трапилося вона перенесла особливо важко, може знадобитися допомога фахівців – психолога або психіатра. Це допоможе повернутися до нормального життя та підготуватися до наступної вагітності.

Які аналізи здати після?

Перед тим, як завагітніти після вагітності, що завмерла, необхідно врахувати ймовірність того, що це може повторитися. Лікування має відповідати проблемі, що викликала патологію. Тому вкрай важливо пройти повне обстеження, що допоможе визначити причину завмирання плода. За результатами обстеження лікарі призначають лікування відповідно до виявлених захворювань.

Проходити обстеження рекомендують після відновлення менструального циклу жінки (зазвичай це займає близько 30 днів після чистки). Але здавати аналізи слід подружжю. Повне обстеження включає:

 • генетичне обстеження подружжя;
 • аналізи на ТОRCH-інфекції;
 • дослідження гормонального фону;
 • коагулограма крові;
 • УЗД гінекологічне;
 • спермограма;
 • імунограма.

Такого обстеження зазвичай достатньо для визначення причин виникнення вагітності, що завмерла як на ранніх, так і на пізніх термінах. Лікар може призначити додаткові дослідження за необхідністю.

Завмерла вагітність – не вирок. У 90% випадків після виникнення такої патології подружжя в майбутньому стає щасливими батьками здорових малюків. Головне – пройти повне обстеження й усунути причину патології.