fbpx

Долаємо «синдром завтра», або 5 способів не відкладати щастя бути батьками

22.11.2019

За визначенням ВООЗ, безпліддя можуть діагностувати після 12 місяців спроб зачати дитину природним способом. На основі цього пропонуємо поговорити про час, адже це дорогоцінний і невідновлюваний ресурс.

На практиці більшість пар після цих 12 місяців відкладають візит до репродуктолога на кілька років. Парадоксально, але вони знають про те, що сучасна репродуктивна медицина пропонує досить широкий перелік ефективних засобів боротьби з безпліддям, і про те, що звернення в клініку запізно негативно впливає на результати лікування. Тому розберімося в причинах «синдрому завтра».

Що ж заважає людям зробити крок назустріч щастю бути батьками?

Причина 1. Місяці й роки, проведені в режимі очікування настання вагітності природним способом, створюють ілюзію перебування у звичному, а значить, захищеному стані. Зробиш спробу, вийдеш з нього – опинишся у невідомому становищі.

Наша думка. Часто пацієнти перебувають в ілюзії «захищеності» лише через те, що не усвідомлюють, що страх змін паралізує хід їхніх думок та дій. До того ж, психологічно люди рано чи пізно стикаються з сильнішим емоційним переживанням: прожити життя, так і не ставши батьками. Доклавши зусиль до того, щоб продовжити свій рід, ми робимо виклик своїм страхам і тим самим долаємо їх.

Вирішення. Визнаємо, що нам страшно. Аналізуємо, чому. Робимо перший крок до заповітної мети.

 

Причина 2. Непрофесійна, спотворена інформація, або недостатня кількість її. Усі схильні проводити «дослідження» медичних питань найдоступнішим способом – в інтернеті. Інформації про ЕКЗ або інших методах ДРТ багато, але підсвідомо кожен з нас фокусується виключно на моментах, що підтверджують наші переконання або загальний настрій. Якщо настрій негативний, люди схильні накопичувати інформацію про ризики, що пов’язані з ДРТ.

Наша думка. Єдина перевага загальнодоступної інформації про ЕКЗ в інтернеті – це її загальнодоступність. Вона не персоніфікована, а отже, може зовсім не стосуватись Вас. Індивідуальні особливості Вашого організму й стану може оцінити лише професійний медик. Окрім того, вибір схеми лікування в репродуктивній медицині не може бути шаблонним. Усі випадки різні. Кожна деталь має значення. А від ризиків, пов’язаних з народженням малюка, не застрахована ні одна жінка, не залежно від того, яким способом настала вагітність.

Вирішення. Розглядаємо інформацію критично й вибірково. Не дозволяємо нав’язувати нам чужу думку. Пам’ятаємо: вирішити медичну проблему можливо лише з допомогою кваліфікованого спеціаліста. Важливо вибирати того репродуктолога, якому Ви довіряєте. І тоді ви разом зможете співвіднести ризики й можливість подарувати нове життя.

 

Причина 3. Страх, пов’язаний з фізичним втручанням в організм. Підсвідомо ми сприймаємо будь-яку медичну маніпуляцію або операцію як загрозу. При цьому те, наскільки серйозна ця процедура, значення не має. Цей страх має глибоку фізіологічну природу.

Наша думка. Збереження тіла – це досить серйозна психологічна особливість будь-якого організму. І боятись чогось подібного – це абсолютно нормально. Це захисний механізм, що оберігає наш організм від фізичної шкоди. А регулювати свою поведінку правильно нам допомагає свідомість, вміння мислити раціонально.

Вирішення. Спробуйте чітко відповісти собі на питання: чого саме Ви боїтесь. Анестезії, людей в білих халатах, гормональних препаратів? Коли Ви конкретизуєте свій страх, чесно розкажіть про нього лікарю й обговоріть з ним реальні ризики. Чим краще Ваше розуміння процесу, тим легше прийняти рішення.

 

Причина 4. Розповсюджена в суспільстві думка про те, що діти, народжені за допомогою ЕКЗ, відрізняються від інших. Такий прихований (а в деяких випадках і відкритий) психологічний тиск відчувають ті пари, що мають великий стрес і без того. Не всі мають сміливість протиставити себе соціальній групі. Окрім того, такий тиск може мати навіть релігійний характер.

Наша відповідь. Людина – соціальне створіння. Для неї важливо належати й відповідати уявленням тої чи іншої групи. При цьому нікому не легко побудувати стосунки «індивід-соціум». Тут необхідно відповісти на одне питання: я обираю шанс стати матір’ю або батьком, або віддаю перевагу зберегти свою схожість з іншими.

Вирішення. Будьмо абсолютно чесними самі з собою: сучасний світ давно уже пройшов той період, коли на «дітей з пробірки» показували пальцем. Згадайте, яка кількість відомих й успішних особистостей не лише наважилась зачати дитину in vitro, але й відкрито розказали про це світові. Не беріть до уваги чужі упередження. Створюйте власне щастя.

 

Причина 5. Нереалістичні очікування. На жаль, часто люди, які мріють стати батьками, відносяться до процедури ЕКЗ як до чогось останнього, що гарантує результат – народження дитини після першої спроби. Тут діє психологічний механізм «або пан, або пропав». Спроби зачати дитину природним способом тривають впродовж років, час плине, а паралельно шанси зачаття зменшуються.

Наша відповідь. Сучасні допоміжні репродуктивні технології  – це потужний засіб боротьби з безпліддям, результат сучасної науки. При цьому гарантувати результат в медицині неможливо. ЕКЗ – це не магія, а репродуктологи – не чарівники. Шлях пацієнта до заповітної мети може тривати протягом місяців, а іноді навіть років. Навіть визначення причин безпліддя або невиношування – не відбувається за один день. Але чим раніше ви почнете активно діяти, тим більші шанси успішного результату.

Вирішення.  Щоб не потрапити в психологічну пастку «або, або», думайте про процедуру ЕКЗ не як про фінал, а як про етап на шляху до народження дитини. Тоді Ваше психологічне налаштування на процес, а не одноразову процедуру, допоможе Вам правильно сприйняти можливу невдачу й рухатись далі.

 

Всі історії різні. Ми зробимо кожну щасливою, а ви зробіть перший крок й повідомте нам, що ви потребуєте нашої допомоги та підтримки!

Яйцеклітина: що це, скільки коштує в Україні та чому
25.02.2024
Жіноча яйцеклітина - це запорука початку нового життя і продовження роду людського. У цій ...
Читати повністю
Гінекологічна лапароскопія
10.11.2021
Що таке Лапароскопія в Клініці академіка Грищенка? У яких випадках показана ...
Читати повністю
Лапароскопія: лікування гінекологічних захворювань
15.12.2021
Лапароскопія це – малотравматична методика, за допомогою якої операції на внутрішніх органах ...
Читати повністю

Записатися на прийом

    «Перше знайомство з репродуктологом»

    Консультація гінеколога-репродуктолога, УЗД органів малого таза (фолікулометрія, оцінка стану ендометрія)

    Поля, позначені зірочкою, обов'язкові для заповнення

    Натиснувши кнопку «Записатися», я даю згоду на обробку персональних даних