Замовити зворотній дзвінок

Ваша заявка прийнята

Назад

Екстракорпоральне запліднення (ЕКЗ)

Екстракорпоральне запліднення - ЕКЗ (від латинського extra - зовні, поза і corpus - тіло, тобто запліднення поза тілом) - це запліднення яйцеклітини поза організмом жінки, в «пробірці». Процедура ЕКЗ складається з декількох етапів, кожен з них важливий, від кожного залежить успіх Вашого лікування. Тому Вам необхідно набратися терпіння і відповідально поставитися до всіх призначень Вашого лікаря.

Схема процедури ЕКЗ:

 
Контрольована стимуляція яєчників (КСЯ)

Контрольована стимуляція яєчників припускає введення препаратів, які призводять до зростання в яєчниках декількох фолікулів, а також ультразвуковий та гормональний моніторинги (в середньому 10-17 днів від початку менструації).

Якщо в природному циклі при овуляції в яєчнику дозріває одна яйцеклітина, то для ЕКЗ необхідне одночасне отримання великої кількості яйцеклітин.

Для цього проводять стимуляцію препаратами, що містять фолікулостимулюючий гормон, - ФСГ (пурегон, менопур, гонал-Ф, елонва, метродін та ін.). Саме цей гормон відповідає за ріст фолікулів.

Введення препаратів ФСГ починають з 2-3 дня менструального циклу та продовжують в середньому 8-12 днів. За цей час в яєчниках дозрівають фолікули, усередині яких знаходяться яйцеклітини. Одночасно з введенням препаратів лікар за допомогою ультразвукового моніторингу спостерігає за станом яєчників, розвитком фолікулів та слизової оболонки матки.

Стимуляція може проводитися з використанням різних схем («протоколів»), які відрізняються в основному способом запобігання передчасної овуляції та кількістю використовуваних лікарських препаратів. У кожному конкретному випадку протокол підбирається лікарем індивідуально.

Щоб власні гормони жінки не заважали контрольованій стимуляції яєчників (КСЯ), їх вироблення блокується аналогами гонадотропін-релізинг-гормона гіпоталамуса (діферілін, цетротид, оргалутран). При «довгому протоколі» цей препарат призначається з 20-21 дня менструального циклу, який передує стимуляції, а при «короткому протоколі» - одночасно з препаратом, що містить ФСГ. Препарати іншої групи - антагоністи гонадотропін-релізинг-гормона гіпоталамуса (цетротид, оргалутран) - дозволяють миттєво блокувати гіпофіз, а потім швидко відновити його роботу. Призначаються вони з 5-6 дня початку стимуляції яєчників препаратами ФСГ.

Коли фолікули досягають певних розмірів, що говорить про їх зрілість, призначається роздільна доза препарату, який запускає механізми фінального дозрівання яйцеклітин. Для цього можуть бути використані препарати хоріонічного гонадотропіну людини (ХГЛ, прегнил, овітрел, хорагон та ін.). У деяких випадках для цього можуть бути використані агоністи гонадотропін-релізинг-гормона (диферелін). У день призначення препарату лікар повідомляє точний день і час пункції фолікулів. Пункція фолікулів проводиться під контролем ультразвуку (УЗД), зазвичай через 35 годин після ін'єкції ХГЧ. В день пункції необхідна присутність чоловіка. Дуже важливо суворо дотримуватися вказівок лікаря і дотримуватися часу введення препаратів.

 
Пункція фолікулів, отримання яйцеклітин

Пункцію фолікулів під контролем ультразвуку (УЗТ) - проводять трансвагінальним способом за допомогою порожнистої голки під короткочасним внутрішньовенним наркозом. При цьому проводять прицільну пункцію кожного фолікула та фолікулярну рідину збирають в пробірки.

схема ЕКЗ

Відразу після отримання фолікулярної рідини, в якій знаходяться дозрілі яйцеклітини, передають ембріологу, який під мікроскопом відшукує яйцеклітини і визначає їх стан. Отримані яйцеклітини поміщають в культуральні чаші, заповнені поживним середовищем. Культивування яйцеклітин та ембріонів здійснюється в СО² інкубаторі.

Наполегливо рекомендується утриматися від керування автомобілем після пункції.

 
Запліднення яйцеклітини (1 день)

Наступним кроком є запліднення яйцеклітин спермою чоловіка або донора. Незважаючи на те, що запліднює яйцеклітину тільки один сперматозоїд, для успішного запліднення потрібно, щоб біля яйцеклітини знаходилося не менше 100000 рухливих сперматозоїдів. Сперматозоїди оточують яйцеклітину та намагаються проникнути всередину, розчиняючи частину оболонки своїми ферментами. Проникає всередину яйцеклітини тільки один сперматозоїд, і його ядро зливається з ядром яйцеклітини. У разі якщо рухливість або кількість сперматозоїдів знижена настільки, що їх недостатньо для запліднення, виконують примусове введення одного сперматозоїда в кожну яйцеклітину - ICSI (IntraCytoplasmic Sperm Injection). Цей метод дав можливість мати дітей тим чоловікам, у яких до появи технології ICSI не було навіть надії. В даний час ця технологія є рутинною в нашій Клініці та в усьому світі.

 
Культивування ембріонів, спостереження за процесом запліднення та розвитку ембріонів (2-5 днів)

Запліднення відбулося - починається розвиток нового життя. Через 12-18 годин в яйцеклітині видно два пронуклеуса (чоловічий та жіночий), а потім ембріон починає ділитися. Через 48-72 години ембріони складаються з 4-8 клітин. На четверту добу вони зазвичай знаходяться на стадії «морула», а на п'яту добу на стадії «бластоциста».

 
Перенесення ембріонів в порожнину матки, при необхідності заморожування ембріонів, що залишилися (3-5 день)

На 3-5 добу після пункції за допомогою тонкого і еластичного катетера через шийку матки в порожнину матки переносять 1-2 (у виняткових випадках 3) найкращих ембріона. Ця процедура абсолютно безболісна.

Якщо після перенесення залишаються невикористані ембріони гарної якості, то їх заморожують (вітрифіцирують). Пізніше їх можна відігріти і перенести в порожнину матки в разі негативного результату даної спроби або через декілька років якщо пара ще захоче мати дітей.

 
Підтримка лютеїнової фази

Підтримка лютеїнової фази необхідна всім жінкам після ЕКЗ. Для цього найчастіше використовують різні препарати прогестерону. Іноді їх призначають у поєднанні з препаратами ХГЛ, щоб підсилити вироблення прогестерону в яєчниках.

Після перенесення ембріонів необхідності в госпіталізації при відсутності ускладнень немає. Але при бажанні є можливість звернутися в наш гінекологічний стаціонар. Намагайтеся берегти себе фізично та психологічно в перші тижні після перенесення ембріонів. Якщо Вас щось турбує, відразу ж зв'яжіться з лікарем.

 
Діагностика вагітності

Для точної діагностики вагітності рекомендується визначення концентрації ХГЛ в крові не раніше 12-14 дня після перенесення ембріонів. Про результат варто обов'язково повідомити лікаря незалежно від того, негативний він чи позитивний. Не вживайте ніяких змін в лікуванні та режимі, не порадившись з лікарем. У разі позитивного результату гормональна підтримка триває до 10-12 тижнів вагітності.

УЗД-діагностика вагітності проводиться через 4 тижні після перенесення ембріонів. Як правило, в цьому терміні можна визначити не тільки кількість плодових яєць, але й побачити серцебиття плоду.

При появі болю в животі, кров'яних виділень та інших тривожних симптомів негайно звертайтесь до свого лікаря.

При появі болю в животі, кров'яних виділень та інших тривожних симптомів негайно звертайтеся до свого лікаря або чергового мед. персоналу.

У гінекологічному стаціонарі Клініки працює цілодобовий пост медичного персоналу.
Телефони
– (057) 7120101; (050) 3930101; (067) 8240101

    Вартість послуг "Екстракорпоральне запліднення (ЕКЗ)"

    Программа лечения бесплодия методом ЭКО «ОПТИМАЛЬНАЯ» 77500 грн.
    Программа лечения бесплодия методом ЭКО «ИНТЕНСИВНАЯ» 81500 грн.

    Запис на прийом